Персональний сайт директора ЛНВК "ЗОШ І-ІІ ст. №24 - технологічний ліцей" ГРИНЧУК ЮЛІЇ

Меню сайту
Час минає!
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Календар
«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 48
Друзі сайту

урок 10

Тема: ЄВРОПЕЙСЬКА МУЗИЧНА КУЛЬТУРА

ст. 122 - 131

Розділ ІІ            МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО

Тема 1: Європейська музична культура

Благо, що дарує нам мистецтво, не в тому,

чого ми від нього навчаємося, а в тому,

якими ми завдяки йому стаємо.

Оскар Уальд

Відень – центр європейської музичної культури.

Відень – столиця Австрії та колишньої Австро-Угорської імперії. У кінці 18 – початку 20 століття це місто стало одним із найголовніших культурних осередків Європи. У Відні жили та творили видатні композитори: В.-А.Моцарт, Х.Глюк, Й.Гайдн, Л.Бетховен, Р.Вагнер, Й.Брамс, Штрауси –батько та син, Ф.Шуберт, І.Кальман, Ф.Легер та багато інших. В.-А.Моцарт, Й.Гайдн, Л.Бетховен стали засновниками віденської класичної школи. Її стильві особливості та демократична спрямованість були тісно пов’язані з ідеями  епохи Просвітництва. Естетика класицизму ґрунтувалася на переконанні в розумності й гармонійності світо устрою, що проявилося в увазі до збалансованості частин твору, ретельній обробці деталей, розробці основник канонів музичної форми. Саме в цей період остаточно сформувалася сонатна форма, що заснована на розробці та протиставленні двох контрастних тем, визначався класичний склад частин сонати і симфонії. Основною особливістю даного напрямку було застосування трьох прийомів: обов’язкового акомпанементу, наявності наскрізних тем і роботи над темою і формою.

         На початку 20 століття була заснована Нова віденська школа – творча співдружність композиторів А.Шенберга та його учнів, які декларували зв’язок з традиціями віденської класичної школи, але об’єктивно були представниками експресіонізму. Принципи Нової віденської школи справили великий вплив на музичне мистецтво 20 століття.

         Вольфганг-Амадей Моцарт

         Австрійський композитор, представник віденського класицизму, який вважається одним із геніальніших музикантів в історії людства, В.-А.Моцарт залишив багату творчу спадщину – понад 600 творів: більш ніж 50 симфоній, 23 опери, велику кількість інструментальних концертів (зокрема 27 фортепіанних), 32 струнні квартети, 35 сонат для скрипки, реквієм та багато інших інструментальних і хорових творів. Музика В.-А. Моцарта – вершина класичної епохи за чистотою мелодії та форми.

Вольфгант-Амадей Моцарт

Твори митця сповнені неймовірної глибини думок і почуттів, вони сміливі і дуже прогресивні для свого часу, змушують слухача разом із композитором співпереживати, радіти і сумувати. Головними темами й суттю  творчості видатного композитора-гуманіста завжди були людина та її щастя.

Стиль В.-А. Моцарта формувався, з одного боку, під значним впливом творчості Й.Гайдна. Молодий композитор був підкорений гайднівським глибоко осмисленим трактуванням сонатної форми. З іншого боку справили враження численні подорожі країнами Європи. Найвагоміше з них пов’язане з Йоганом Крістіаном Бахом (молодшим сином Йогана Себастьяна Баха). В.-А. Моцарт ознайомився з мистецтвом «англійського Баха» у Лондоні. Сила і витонченість партитур Баха-молодшого залишили незабутній слід у свідомості композитора-початківця. Пізніше великий вплив на його творчість справили подорожі до Італії, де композитор сприйняв основи драматургії та музичної мови оперного жанру. Але саме віденський період створив власний, виключно самобутній моцартівський стиль, який вирізняється драматичною цілісністю композиції, багатством емоційних відтінків, особливою сердечністю. Ззовні його музика є сонячною та безтурботною, зсередини ж вона вражає своїм внутрішнім трагізмом.

Композитори-романтики

Фредерік Шопен

Засновник національної класичної школи Ф.Шопен був неперевершеним творцем мелодій. Композиторська техніка митця багато в чому відступає від прийнятих в його епоху правил і прийомів. Творча спадщина Ф.Шопена – півсотні мазурок, три фортепіанні сонати, декілька балад, однак особливої популярності набули його вальси.

         Фредерік Шопен відомий і як талановитий піаніст – виконавець своїх творів. Його романтична музика сповнена надзвичайної  щирості почуттів. Справжні шедеври митець створив у жанрі фортепіанної музики, будучи неперевершеним творцем нових мелодій, манер виконання, які суттєво відрізнялися від прийнятої на той час виконавської техніки. Вальси, мазурки, балади, полонези принесли Ф.Шопену світову славу. У цих творах відчутні слов’янські танцювальні ритми, зокрема, гармонія народної польської музики. Урочисті, церемоніальні полонези у Ф.Шопена перетворилися на живі мелодії, що спонукають до руху. Вальси митця – це поетичні нариси життєвого змісті, безцінні «перлини» шопенівського генія. Ще одне новаторство композитора – неперевершена поліфонія його музики: виразна мелодія нового  типу поєднувала в собі вокалі та інструментальні, пісенні й танцювальні динамічні елементи. Музика Ф.Шопена безпосередня, щира, народна за своєю суттю, стала символом душевної краси людини.

Послухайте: "Вальс-хвилинка" Фредерік Шопен

"Вальс №7" Фредерік Шопен

 

Ференц Лист

Ф.Лист – видатний угорський композитор і піаніст зі світовим ім’ям, яскравий представник романтичного стилю у музиці. Вся його прогресивна творча діяльність пов’язана з національною угорською культурою, з народно-визвольною боротьбою рідної країни. Найкраща частина творчого здобутку композитора – це його фортепіанні твори. Геніальний піаніст оновив звучання фортепіано, зробивши з нього «цілий оркестр».

         Улюблений жанр Ф.Листа – рапсодія. Цей жанр дав можливість широко використовувати народні й національні мотиви, що, власне, і було творчим кредо митця.

Багатогранна творча діяльність Ф.Листа – яскравого представника романтизму зіграла величезну роль у становленні угорської національної музичної школи (композиторської та виконавської) і в розвитку світової музичної культури. В його творах виник органічний сплав народно-угорських витоків і досягнень європейської професійної музики: це, наприклад, «Угорські рапсодії», «Героїчний марш в угорському стилі», «Похвальні ходи» для фортепіано, симфонічні поеми, ораторії, меси та інші твори. Музика Ф.Листа вирізняється особливим пафосом, героїчною піднесеністю, пристрастю проповідництва.

Ференс Лист "Друга угорська рапсодія"

 

Документальний фільм "Моцарт"