Тема: Архітектура та скульптура козацько-гетьманської доби. Живопис. Мистецтво гравюри. Народна картина "Козак Мамай"
Період ХУІІ-ХУІІІ ст. увійшов в історію України як козацько-гетьманська доба, що сприяла дивовижному розквіту української культури, зокрема мистецтва, літератури. У цей час українське козацтво вибороло фактичну незалежність України. Створене у XV ст. як військово-політична організація для захисту населення прикордонних земель від татаро-турецької агресії, козацтво стає оборонцем українського народу від національно-релігійних і соціальних утисків, носієм нових культурних цінностей та естетичних ідеалів.
Для розуміння специфіки художньої культури козацько-гетьманської доби важливо усвідомити історичні особливості в розвитку земель України зазначеного періоду. В ті часи територія Правобережжя входила до складу Речі Посполитої, а більшість її населення сповідувала католицизм. На Лівобережжі сформувалась українська національна держава - Гетьманщина (яка пізніше ввійшла до складу Російської імперії) з православним віросповіданням. Православна церква століттями виступала центром і рушієм культурного життя в Україні. У протистоянні з польським католицизмом вона відстоювала національну самобутність українського народу.
Козацько-гетьманська держава сприяла розвитку духовної культури населення України, яке за гетьманства Івана Мазепи (1687-1709), Івана Скоропадського (1709-1722) та Кирила Розумовського (1750-1764) було
одним з найосвіченіших у Європі. Запорозьке козацтво впродовж свого існування визначало напрями економічного, політичного і культурного розвитку України. Козацтво було виразником і охоронцем національної церкви, що виявлялося насамперед в активному будівництві православних храмів коштом козацьких старшин чи громади.
У ХУІІ-ХУІІІ ст. у художній культурі більшості країн Західної Європи, насамперед Італії та Німеччини, поширився мистецький стиль бароко. Україна перейняла й самобутньо розвинула цей новий художній напрям. Просякнутий творчістю українського народу, національними традиціями, він набув оригінальних форм і дістав назву українського (або козацького) бароко.
?Пригадайте істотні ознаки стилю бароко. У яких видах європейського мистецтва найяскравіше виявилися його риси? Наведіть приклади відомих пам’яток стилю бароко в різних видах мистецтва.
Визначальними рисами художньої культури доби бароко були:
- посилення ролі церкви й держави в розвитку мистецтва, поєднання релігійних і світських мотивів та образів;
- динамізм, мінливість, поліфонічність, ускладненість художніх форм;
-тяжіння митців до різких контрастів, складної метафоричності;
- прагнення авторів мистецьких творів до пишного, барвистого стилю, риторичного оздоблення;
- драматична напруженість та експресивність художнього світосприйняття.
Українське бароко проявилося в архітектурі, живопису, літературі, музичному і театральному мистецтві козацько-гетьманської доби.